Zaangażowanie emocjonalne w terapii par

Czasem bardziej skuteczne jest wyjście poza materiał podręcznikowy i skupieniu się na złożoności ludzkiej natury, która w psychodynamicznej teorii i praktyce jest poddawana indywidualnej analizie. Jednak najlepsze rezultaty osiąga się wówczas, kiedy terapeuta i klient mogą stworzyć relację opartą na współpracy.

Jaka jest najskuteczniejsza terapia par?

terapia dla par prowadzona w ŁodziW literaturze przedmiotu nacisk kładzie się na to, co terapeuta myśli o kliencie, nie zaś co terapeuta myśli o swojej relacji z nim. Terapeuci często zadają sobie pytanie” co powinienem robić” a nie co powinno się teraz wydarzyć w naszym związku i jak mógłbym to usprawnić? Pewna terapia dla par prowadzona w Łodzi uświadomiła mi jak bardzo może być skuteczna, jeżeli zachowana jest powyższa zasada. Jako supervisor często obserwuję jak terapia prowadzona z perspektywy relacji, choć asymetrycznej, pozwala ujawnić uczucia, które czasem są poza naszą świadomością. Radzenie sobie z przepływem emocji w ramach relacji terapeutycznej jest wyzwaniem dla terapeuty, który powinien posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Dobrze wyszkoleni terapeuci rozumieją jak mogą wspierać swoich klientów na drodze ku transformacji. Niektórzy klienci bardzo długo chcą jedynie mówić i być wysłuchiwani. Inni proszą o informację zwrotną i od początku wzbudzają w terapeucie określone uczucia. Każdy klient w końcu chce doświadczyć relacji terapeuty, która wychodziłaby poza ramy sugestii behawioralnej, pragnie relacji opierającej się na prawdziwej więzi emocjonalnej łączącej go z terapeutą. Klienci wówczas proszą o radę i chcą się dowiedzieć co myśli o nich terapeuta.

Tradycyjna odpowiedź na takie pytanie brzmi” a jak Panu się wydaje, co ja myślę” Jeżeli takie odpowiedzi będą się powtarzać, klient może się irytować. Dlatego tak ważny jest proces terapeutyczny poprzedzający daną interwencję, oraz towarzyszące jej wypowiedzi klientów. Nadrzędnym kryterium staje się szczerość emocjonalna, która rozpoczyna ujawnienie lęków i oczekiwań, zarówno terapeuty, jak i klienta.