Alternatywa metoda barf w żywieniu psów!

W obecnym czasie właściciele czworonogów poszukują alternatywnych metod żywienia swoich pupili. Obecnie mamy do czynienia z metodą, która jest bardzo zbliżona do sposobów żywienia dzikich przodków czworonogów.

Na czym polega dieta barf dla psów?

dieta barf dla psaWedług ideologii diety barf, dieta psa powinna składać się głównie z surowego mięsa oraz kości. Tego typu dieta barf dla psa powinna zawierać niewiele węglowodanów, być uzupełniana o wybrane składniki pokarmowe. Dieta ta potocznie określana jest jako BARF (z ang. Biologically Appropriate Raw Food – biologiczne odpowiednie surowe jedzenie lub Bones And Raw Food – kości i surowa żywność). Dietę skonstruował  australijski lekarz weterynarii dr Ian Billinghurst. Dieta BARF według badań nie zawiera szkodliwych dodatków, konserwantów ani nadmiernych ilości produktów zbożowych. Świeże, surowe warzywa i owoce dostarczają psu węglowodanów, a świeże mięso – białka o dobrej jakości, co sprzyja zachowaniu zdrowych kości naszych psów. Podstawowymi składnikami są surowe kości z mięsem – np. skrzydełka, szyje czy korpusy drobiowe. Surowe drobne kości z drobiu mogą być podawane każdemu psu, niezależnie od wielkości czy wieku, gdyż są miękkie i podatne na gryzienie. Musimy pamiętać jednak, że kości mogą powodować zaparcia. Z uwagi na to, przy przechodzeniu na tego rodzaju dietę na początku powinno się karmić czworonoga tylko składnikami podstawowymi, czyli mielonym mięsem i kośćmi z dodatkiem jogurtu bądź innego probiotyku. Krok po krokunależy włączać kolejne produkty.

Dietę BARF powinno się uzupełnić o dodatki mineralne i witaminowe. Można również ją wzbogacić preparatami zawierającymi naturalne substancje czynne o charakterze funkcjonalnym. Dieta ta nie jest szkodliwa, natomiast należy wdrażać ją stopniowo oraz z rozwagą.