Czym są stalowe smarowniczki?

 

Niektóre detale są bardzo popularnie stosowane w wielu miejscach, jednak większość z nas nie ma pojęcia o ich istnieniu. Jednym z takich detali z pewnością jest smarowniczka. Nazwa dość niepozorna, można by powiedzieć egzotyczna. Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl po usłyszeniu tego hasła jest skojarzenie ze zwierzętami lub roślinami. Okazuje się, że to bardzo złe skojarzenie.

Dozowniki smaru ciekłego i stałego

smarowniczkiSmarowniczka to nic innego jak dozownik smaru. Mocowany jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest ciągłe doprowadzanie smaru lub oleju. Najczęściej można znaleźć je w urządzeniach technicznych, drzwiach otwieranych wysięgnikami lub innych łożysk ślizgowych. Jak wyglądają smarowniczki i gdzie je kupić? Wyglądem przypominają stalowe łożysko niewielkich rozmiarów. Właśnie tak wyprofilowana główka jest odpowiedzialna za doprowadzenie smaru w odpowiednie miejsce. Druga strona tego niepozornego detalu najczęściej jest gwintowana. Takie rozwiązanie nie jest przypadkowe. Dzięki gwintowanej części bardzo łatwo można zamontować smarowniczkę oraz odkręcić ją w celu uzupełnienia smaru bądź oleju. Najczęściej takie komponenty można kupić w hurtowaniach z częściami do urządzeń mechanicznych bądź stalowymi akcesoriami wykorzystywanymi na różnych liniach produkcyjnych. Co ciekawe, od niedawna można to kupić nie tylko stacjonarnie, ale także w sklepach internetowych.

Najczęściej smarowniczki wykorzystywane są właśnie w halach produkcyjnych, jednak nie tylko. W niektórych sytuacjach ich stosowanie nie jest konieczne, jednak zalecane przez producentów urządzeń czy mechanizmów. W końcu elementy te odpowiadają za ciągłe dostarczanie smaru, dzięki czemu w łożyskach zminimalizowane są siły tarcia i elementy przez dłuższy czas zachowują dobry stan techniczny.