Deszczownie – sposób na suszę

 

Nie da się nie zauważyć zachodzących zmian klimatycznych. Przeciętny obserwator potrafi dostrzec, że coś zmieniło się w pogodzie. Pory roku już nie zawsze wyglądają tak, jak byliśmy do tego przyzwyczajeni. Mroźne i śnieżne zimy należą już raczej do rzadkości. Latem za to często doskwierają nam upały, a okresy pozbawione nawet przelotnego deszczu bywają bardzo długie.

Nawadniania przy pomocy deszczownicy

pompa głębinowa do deszczowniKiedy natomiast deszcz już pada, nierzadko przemienia się on w nawałnicę. Jest to nie tylko zagrożenie dla ludzi i ich dobytku, ale także dla ogółu przyrody i różnego rodzaju roślin. Gwałtowne lecz rzadkie ulewy nie są w stanie nawodnić gleby. Aby była ona dostatecznie wilgotna, potrzebne są okresowe, miarowe opady, które wsiąkają stopniowo w ziemię. Ulewne deszcze przyczyniają się natomiast do powodzi, ponieważ woda nie jest w stanie wniknąć w ziemię. Na pogodowe kaprysy szczególnie narażeni są rolnicy i ich uprawy, dlatego oni najdotkliwiej odczuwają to, co zachodzi w ostatnich czasach w przyrodzie. Starają się też przeciwdziałać skutkom susz. Jednym ze sposobów za deszczownice. Służą one nawadnianiu pól i dużych połaci terenu. Są to urządzenia czerpiące wodę z danego źródła, a następnie transportujące ją i rozpylające na uprawy. Jeśli woda pochodzi ze studni, konieczna jest pompa głębinowa do deszczowni, która dostarczy wodę w pożądane miejsce. Nie trzeba jednak czerpać wód głębinowych.

Można korzystać z rzeki lub jeziora, ale trzeba mieć pozwolenie, które normuje ilość metrów sześciennych wody, które można wypompować w danym czasie. Dla posiadaczy studni, albo terenu, gdzie stosowny wykop można przeprowadzić, najkorzystniejsze jest posłużenie się własnymi zasobami. Można również wykopać staw, który będzie magazynował wodę po podlewania.