Do wykopów budowlanych potrzebne są specjalne rozpory

 

Wykopy budowlane to jedne z najczęściej wykonywanych prac budowlanych. Są niezbędne do wykonania fundamentów pod budowę domu czy do wykopania przydomowej studni. Każde wykopy muszą być odpowiednio zabezpieczone. Jest to konieczne dla bezpieczeństwa pracujących przy nich pracowników. Osunięcie się ziemi jest realnym zagrożeniem, któremu trzeba przeciwdziałać.

Zabezpieczeniem wykopów jest szalunek rozporowy

rozpory do wykopów budowlanychKiedy kopie się dół w ziemi to może dojść do osunięcia się zewnętrznych ścian w dół wykopu. Dla pracujących w dole pracowników jest to bardzo duże niebezpieczeństwo. Dlatego właśnie w celu zabezpieczenia wykopu stosuje się szalunek rozporowy. Takie specjalistyczne rozpory do wykopów budowlanych to po prostu ściany metalowe bądź aluminiowe, które montuje się w wykopie. Ściany te połączone są ze sobą rurami rozporowymi. Po każdej stronie wykopu musi być umieszczona taka właśnie ścianka, która neutralizuje zagrożenie osunięcia się ziemi. Szalunki rozporowe powinno się stosować w przypadku każdego głębszego wykopu. Na dużych budowach stosowanie takich rozporów jest oczywiste, ale w przypadku wykopów prowadzonych przez osoby prywatne nie jest to już taką oczywistością. Takich szalunków nie trzeba nawet kupować, ponieważ można je wynająć od firmy, która taki wynajem oferuje. Wraz z usługą wynajmu oferowane jest również szkolenie, które umożliwi prawidłowe użytkowanie tego typu sprzętu budowlanego.

Bezpieczeństwo prowadzonych prac budowlanych jest jasno określone przez obowiązujące w tym zakresie prawo. Powinno ono wynikać ze zdrowego rozsądku. Dlatego nawet w przypadku kopania przydomowej studni należy pamiętać o użyciu specjalnych rozporów. Dzięki zastosowaniu takiego szalunku ziemia nie osunie się do środka wykopu, a dzięki temu prace budowlane będą bezpieczne dla osób je wykonujących.