Doświetlanie pomieszczeń z wykorzystaniem świetlików

 

Światło wewnątrz pomieszczenia jest niezwykle ważną kwestią, zdałem sobie z tego sprawę dopiero na studiach architektonicznych, gdzie wcześniej pomijałem tę kwestię. Ważny jest jednak dostęp do światła dziennego, które znacznie wspiera produktywności człowieka. Przede wszystkim w jego otoczeniu po prostu znacznie lepiej się pracuje.

Nowoczesne świetliki wykonane z poliwęglanu

świetliki z poliwęglanuWpuszczenie odpowiedniej ilości światła do pomieszczenia jest wyzwaniem stojącym przed każdym architektem. Zależnie od przeznaczenia takiego obiektu, należy wprowadzać do wnętrza różne ilości światła. We wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych będą one znacznie mniejsze niż w standardowych domach mieszkalnych czy miejscach usługowych wymagających intensywnego oświetlenia w czasie dnia. Wielu taki typ oświetlania wnętrza kojarzy się przede wszystkim z wszechobecnym w takim budynku szkłem, nie jest to jednak materiał, którego wykorzystanie jest absolutnie konieczne. Znaczną popularność w ostatnich latach zyskały świetliki z poliwęglanu, które posiadają właściwości bardzo zbliżone do szkła, a przy tym są nieporównywalnie tańszym rozwiązaniem, które gwarantuje funkcjonalność na najwyższym poziomie. Poliwęglan skuteczniej rozprasza światło słoneczne niż szkło, dzięki czemu lepiej blokuje jego promienie. Zależnie od ilości poszczególnych syntetyków w mieszance, nim poliwęglan ciemniejszy i bardziej mętny, tym bardziej będzie blokować światło słoneczne. Dlatego też może być używany zarówno do rozjaśniania, jak i zaciemniania pomieszczeń.

Świetliki wykonane z poliwęglanu są konstrukcjami sprzedawanymi najczęściej w postaci paneli montowanych na konkretny obiekt. Zależnie od producenta, mogą być one wykonywane bezpośrednio na zamówienie klienta lub odpowiednio ucinane z większych partii materiału. Dlatego też jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne.