Jak działa centralny odkurzacz?

 

Jeżeli posiadamy duży dom, to jego wysprzątanie zajmuje sporo czasu, szczególnie jeżeli musimy tego dokonać sami. Zwykły odkurzacz ma ograniczone możliwości i często trzeba opróżniać pojemnik na gromadzący się brud podczas sprzątania.

Czy centralne odkurzanie wymaga specjalnego sprzętu?

systemy centralnego odkurzaniaNa rynku znajdziemy przeróżne sprzęty do sprzątania. Jedne czyszczą na sucho, inne na mokro, a jeszcze inne przeznaczone są do wykorzystania w zakładach pracy, gdzie panuje duże zapylenie. Jednym z najlepszych sposobów są systemy centralnego odkurzania, które polegają na korzystaniu z instalacji zamontowane w ścianach budynku. Konieczne jest zakupienie specjalnego odkurzacza centralnego, który charakteryzuje się dużo większą mocą ssącą niż klasyczne odkurzacze, ma znacznie większe rozmiary i nosimy go ze sobą w trakcie sprzątania. Odkurzacz możemy kupić w specjalistycznym sklepie, albo na stronie producenta. Jego montaż musi mieć miejsce na stałe w pomieszczeniu odległym od tych, w których na co dzień przebywamy, ponieważ generuje dość intensywny hałas ze względu na dużą moc. Jego przewody są zamontowane w ścianach budynku, więc korzystanie z systemu centralnego odkurzania wymaga małej reorganizacji w domu, oznaczającej remont. W każdym pomieszczeniu znajdują się małe kontakty, do których podpina się rurę ssącą i ewentualnie rurę teleskopową umożliwiającą się dostanie do niedostępnych miejsc. W sprzątanych pomieszczeniach słyszymy jedynie szum wydobywający się z rury ssącej, bo nie mamy przy sobie odkurzacza.

Centralne odkurzanie jest stosowane w dużych domach rodzinnych, które liczą kilka pięter, lub w biurowcach, albo zakładach pracy, gdzie znajduje się kilkadziesiąt pomieszczeń. System znacznie ułatwia i przyśpiesza sprzątanie, a do tego jest bardzo efektywny.