Nieskończona liczba rodzajów nici szwalniczych

Każda krawcowa doskonale wie, że jakość ubrań nie zależy jedynie od gatunku materiału użytego do produkcji odzieży lub innych wyrobów szwalniczych. Bardzo dużo zależy także od techniki szycia, która nie byłaby w ogóle możliwa gdyby nie zastosowanie jednej bardzo istotnej rzeczy w przemyśle ubraniowym…

Rodzaje nici szwalniczych

nici szwalniczeŻadne ubranie nie mogłoby powstać, gdyby nie praca tworzącej je osoby. Żeby jednak szwaczka mogła wykonywać swoją pracę, potrzebuje do tego igły i nitki. O ile z igłą nie ma większego problemu, ponieważ wybór sprowadza się do dobrania określonego rozmiaru, o tyle schody zaczynają się w momencie doboru nici, nie wystarczy bowiem wybrać pasującego koloru oraz grubości. Wbrew pozorom wcale nie od tego, jak gruba jest nitka, zależy jej wytrzymałość. Najbardziej istotny jest materiał, z jakiego jest wykonana. Mamy do wyboru nici szwalnicze poliestrowe, elastyczne, metalizowane oraz fastrygi – to i tak nie wszystkie z nich, a każde stosuje się do innego rodzaju ubrań. I nie chodzi tu wcale o podział na elementy garderoby – owszem, inaczej szyje się kurtkę, a inaczej spodnie, jednak już do produkcji samego płaszcza, który będzie pełnił rolę munduru policyjnego oraz do uszycia zwykłej kurtki użyje się dwóch zupełnie różnych nici o innej wytrzymałości. Jeszcze inną nić oraz samą technikę szycia zastosuje się, kiedy będzie się przygotowywało kombinezon strażacki, inaczej też uszyje się garnitur – o wszystkich zasadach powinna wiedzieć każda dobra krawcowa.

Jak widać świat nici szwalniczych jest bardzo skomplikowany, a zorientowanie się w nim – nawet na tym podstawowym poziomie – wymaga ogromnego doświadczenia i, przede wszystkich, czasu, wraz z upływem którego nabywa się coraz większej ilości wiedzy potrzebnej do wykonywania tego trudnego zawodu.