Odzież robocza na stanowisku pracy

Odzież noszoną przez pracowników dzieli się na dwa rodzaje: roboczą oraz ochronną. Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona noszonego ubrania przed zabrudzeniem czy rozerwaniem i jest przeznaczona dla każdego pracownika w zakładzie produkcyjnym. Ubranie robocze to wszystko to, co ma chronić podczas pracy, a jednocześnie może pełnić funkcję reklamową lub promocyjną, na przykład fartuch dla pracownika służby zdrowia lub kombinezon roboczy z logo firmy.

Ubrania chroniące przed zabrudzeniem i zniszczeniem

Ubrania roboczeKomfort noszenia odzieży roboczej w dużej mierze zależy od techniki zszycia i gramatury materiału. Ubrania muszą być wytrzymałe, dlatego wykonywane są z trwałych materiałów gwarantujących wielokrotne użycie jak na przykład materiały z czystej bawełny lub jej mieszanki z tworzywami sztucznymi z włókien poliestrowych. Ubrania robocze pełnią różne funkcje. W warunkach szczególnej czystości będą zapewniały wszelkie wymagania higieniczne. Taka odzież znajduje zastosowanie, na przykład w gabinetach medycznych, sklepach spożywczych czy salonach kosmetycznych. Ubiór roboczy może także spełniać funkcję jednorazowego użytku. Są to wszelkiego rodzaju kombinezony, czepki, fartuchy, maski, ochraniacze na buty. Służą m.in. w branży medycznej lub w warunkach kontaktu z chemikaliami. Odzież robocza ma na celu zastąpienie własnych ubrań przed zabrudzeniem lub zniszczeniem. Do odzieży roboczej zalicza się również wszelkie ubrania reklamowe, które mają w jakiś sposób promować i charakteryzować konkretną firmę i branżę.

Podsumowując, pod pojęciem odzieży roboczej, należy rozumieć wszelkiego rodzaju bluzy robocze, spodnie ogrodniczki, polary, kurtki i fartuchy wykorzystywane na stanowisku pracy. Odzież robocza ma za zadanie zabezpieczyć przed czynnikami, które nie zagrażają zdrowiu pracownika.