Praktyczna patera na ciasto

 

Chyba każda gospodyni domowa piecze jakieś ciasto na niedzielne leniuchowanie. Bywa, że całe od razu znika z talerza, ale czasem udaje się je dłużej przetrzymać i wtedy konieczne jest odpowiednie naczynie na świeże ciasto, aby nie wyschło.

Z czego są zrobione patery?

patera na ciasto z kloszemKiedy spodziewamy się gości, to zawsze wszystkie smakołyki przygotowujemy wcześniej, aby były gotowe na czas. Najczęściej upieczone ciasta stawiamy już na stole na specjalnych talerzach, lub paterach. Do wszelkich wypieków lubią lecieć wszelkie muszki i owady, dlatego koniecznie trzeba je czymś przykryć. Patera na ciasto z kloszem jest świetnym rozwiązaniem na wszelkie wypieki. Może być wykonana ze szkła, porcelany, albo stali nierdzewnej. Najtańsze są modele plastikowe, które także można dostać w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Patera posiada duży podest, najczęściej w kształcie koła, stojący na jednej nóżce. Niektóre są sprzedawane bez klosza, ale są one mało praktyczne, więc lepiej wybierać modele z kloszem. Szklane patery są wykonane z odpornego na uszkodzenia szkła hartowanego, które posiada liczne zdobienia. Patery zawsze posiadają podwyższone brzegi, aby klosz nie spadł w trakcie przesuwania jej. Górna część stanowi półokrągłą pokrywę, która na górze ma niewielki uchwyt ułatwiający podnoszenie klosza. Niektóre modele posiadają nawet specjalne klipsy po bokach, aby można było przymocować klosz do podstawy i przenosić z miejsca na miejsce. Patera jest nieodzownym elementem na stole w trakcie przyjęć.

Patery można wykorzystywać jako miejsce do przechowywania ciast, ciasteczek, a nawet owoców. Można na niej kroić ciasto bez obawy o porysowanie powierzchni. Najdroższe są patery kryształowe, na które niewiele osób może sobie pozwolić. Wszystkie można myć ręcznie, lub w zmywarce.