Rośliny szczepione na pniu w ogrodzie

Rośliny szczepione na pniu są dużym atutem ogrodu, wprowadzają ład i porządek na rabatach. Takie krzewy nie zabierają dużo miejsca, więc z powodzeniem można je wykorzystać do obsadzania rabat w małych ogrodach, gdzie przestrzeń jest dość sporo ograniczona. Także na tarasach i balkonach rośliny szczepione na pniu będą pięknie się prezentowały.

Jakie gatunki mogą mieć formę pienną?

iglaki szczepione na pniuPodwyższona forma roślin szczepionych na pniu sprawia, że walory dekoracyjne, takie jak: ładne ulistnienie, dekoracyjne kwiaty lub też owoce, są bardziej widoczne i jeszcze mocniej wybijają się na tle innych roślin. Aby ciekawie rozplanować aranżację ogrodu warto wykozystać gatunki szczepione na pniu, które stworzą niesamowity klimat i piętrowość wśród roślin. Mała forma roślin oraz ciekawy pokrój sprawiają, że iglaki szczepione na pniu chętnie są sadzone w donicach na tarasach i balkonach aby tam zdobić i wprowadzać klimat. Najbardziej popularne są iglaki szczepione na pniu, tym bardziej, że są one bardzo podatne na formowanie, co jeszcze bardziej wpływa na efekt dekoracyjny tych roślin. Odmiany szczepione na pniu wśród roślin iglastych to: żywotniki, jodły, sosny, modrzewie, cisy i świerki. Innym sposobem oprócz szczepienia jest wyprowadzanie pnia u tych gatunków poprzez usuwanie nższych partii gałęzi, co prowadzi do stworzenia formy piennej. Krzewy liściaste szczepione na pniu to zazwyczaj: krzewuszki, ogniki, aronie, porzeczki, agres, różne, budleje, pięciorniki, lilaki, wierzby ozdobna, kaliny, irgi, migdałowce i wiele wiele innych. 

Krzewy w formie piennej to bardzo ozdobne rośliny, ale należy pamiętać o ich pielęgnacji. Regularne przycinanie i formowanie korony to jeden z główych zabiegów, dzięki którym, rośliny te będą przez cały czas pięknie zdobiły ogród. Rośliny pienne są także bardziej wrażliwe na mróz, dlatego też trzeba pamiętać o ich zabezpieczaniu przed zimą, a wtedy będą przez długie lata efektownie zdobiły nasze ogrody.