Różnice między kawą jasnopaloną i ciemnopaloną

Kawa to bardzo popularny napój wśród osób na całym świecie. Dziennie wypijamy nawet kilka lub kilkanaście filiżanek tego płynu. Miłośnicy niepowtarzalnego smaku i aromatu nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia bez ulubionej kawy. Jednak jak wiadomo, kawa kawie nie równa i powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, na czym polega różnica w sposobie palenia ziaren i jaki ma to wpływ na smak i aromat danego gatunku.

Zalety kawy ciemnopalonej

ciemnopalona kawa illyPrawdziwi miłośnicy kawy wypijają nawet kilkanaście filiżanek kawy dziennie. Oczywiście organizm trzeba najpierw stopniowo przyzwyczaić do takiej dawki kofeiny lub wybrać taki gatunek ziaren, który charakteryzuje się jej obniżoną zawartością, aby nie narażać się na negatywne skutki na organizm. Nie tylko zawartość kofeiny ma istotne znaczenie podczas wyboru ulubionej odmiany kawy. Na jej smak i aromat ogromne znaczenie ma sposób wypalania ziaren. Kawy jasnopalone najwierniej oddają nuty smakowe kawy, a przygotowany z tego typu ziaren napój ma wyraźny kwaskowaty smak. Ziarna kawy jasnopalonej mają jasnobrązowy kolor i charakteryzują się rakiem olejków eterycznych. Z kolei kawy ciemnopalone, na przykład ciemnopalona kawa illy charakteryzują się zdecydowanie bogatszym smakiem, jednak są bardziej gorzkie w smaku. Ziarna takiej kawy mają ciemnobrązowy, a czasem nawet niemal czarny kolor, który można porównać do koloru gorzkiej czekolady. Kolor ziaren to nie jedyne słuszne porównanie do czekolady, bowiem smak również może przypominać wspomniany rodzaj czekolady. Na tego rodzaju kawie można zauważyć kropelki olejków eterycznych, które wzbogacają smak i aromat.

Jeśli wypijamy dziennie kilka filiżanek kawy, wówczas powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak sposób wypalenia ziaren wpływa na walory smakowe i aromatyczne ulubionego napoju. Kawy jasnopalone smakują zdecydowanie inaczej niż te, które w procesie wypalania nabrały głębokiego, a jednocześnie lekko cierpkiego posmaku.