Scrum jest tak skuteczny dzięki retrospekcji

Nie od dziś wiadomo, że warto postarać się o przemyślenie przeszłych błędów, żeby nie popełniać ich w przyszłości. Zastosowano to więc w metodyce pracy Scrum. Istnieje specjalny mechanizm jakim jest retrospekcja, która ma właśnie z tym pomagać.

Retrospekcja to mechanizm pozwalający ulepszać pracę zespołu

scrum retrospekcjaJest to spotkanie, podczas którego zespół ma przedyskutować wszelkie problemy, które pojawiły się w ich pracy, a przy tym opowiedzieć też o swoich mocnych stronach oraz innych tego typu rzeczach. W ten sposób można spodziewać się o wiele efektywniejszej pracy, która pozwoli na lepsze wyniki w przyszłości. Kluczową kwestią jest to, żeby zespół rozumiał, że nie chodzi wcale o ich krytykowanie. Ma to na celu określenie rzeczy, które należy zmienić z czasem, żeby być jeszcze lepszym w tym co się robi. Ustala się co właściwie działa, a co nie, dzięki czemu wiadomo co dobrze jest stosować w przypadku konkretnego zespołu, a czego lepiej unikać. Mimo wszystko ludzie różnią się między sobą, więc trzeba postarać się o jak najlepsze ich zgranie z konkretnymi metodami pracy. Z całą pewnością przekonacie się jak istotna jest w Scrum retrospekcja. Dzięki niej można spodziewać się naprawdę znacznej poprawy efektywności pracy, co jest przecież podstawą w przypadku tej metodologii. Zdołacie osiągać lepsze wyniki przy mniejszym czasie pracy, co bezpośrednio przełoży się na osiągane dochody. Dlatego też warto postarać się o skuteczne przeprowadzanie takich spotkań, skoro może to pomóc w tak dużym stopniu.

Oczywiście trzeba pamiętać o tym, żeby Product Owner oraz zespół tworzący produkt byli ze sobą zgrani. W ten sposób nie trzeba się obawiać żadnych spięć między nimi. Mimo wszystko chodzi o to, żeby poprawić swoje słabe strony, a nie się nawzajem krytykować. Warto o tym pamiętać i mieć to zawsze na uwadze.