Teleskopowe pałki do samoobrony

Twarde pałki które były jednym z podstawowych elementów wyposażenia przydziałowego były bardzo skutecznym narzędziem w sytuacji konieczności obezwładnienia osoby zatrzymywanej. Aplikacja siły fizycznej z ich pomocą umożliwiała zneutralizowanie zagrożenia ze strony najbardziej agresywnych osób, będących nawet pod wpływem alkoholu czy substancji odurzających.

Pałki teleskopowe dla funkcjonariuszy policji

pałka teleskopowaPałki te jednak nie były ani wygodne, ani też łatwe do przenoszenia, zajmując zdecydowanie za dużo miejsca i ważąc zbyt wiele. W naszej jednostce coraz częściej zastępowała je pałka teleskopowa, znacznie mniejsza i lżejsza, ale za to o wiele bardziej wygodna w sytuacji konieczności jej użycia. Pałki te były bowiem składane, a po złożeniu mogły być przenoszone nawet w kieszeni, choć dla łatwości dostępu zwykle były przez nas noszone na zaczepach przy pasie. Przy odrobinie wprawy i przestawieniu przyzwyczajeń do mniejszego narzędzia, składane pałki umożliwiały wykonywanie tych samych technik obrony i obezwładnienia co standardowe odmiany, niejednokrotnie ułatwiając co bardziej techniczne manewry, wymagające dużego doświadczenia, ale również szybkości i swobody ruchu. Niektórzy koledzy preferowali giętkie sprężynowe pałki, nieco mniej przydatne do aplikacji siły fizycznej, aczkolwiek znacznie bardziej ułatwiające wykonywanie technik obezwładniania. Najwygodniejsze okazały się odmiany profesjonalne, przeznaczone właśnie do użytku przez formacje ochrony czy służby mundurowe.

W przeciwieństwie do najtańszych pałek, posiadały one bowiem znacznie lepiej uformowane chwyty, umożliwiające bardzo długą pracę bez nadmiernego zmęczenia czy niewygody. Po kilku interwencjach okazały się one doskonałym zamiennikiem dotychczasowo używanych pałek przydziałowych, dlatego też dość szybko zawnioskowaliśmy o stałe wprowadzenie ich do inwentarza.