Zastosowania kół pasowych

Układy pasowe są obecnie jednymi z najczęściej montowanych rodzajów napędów w maszynach produkcyjnych i przemysłowych. Szczególnie dużą orlę odgrywają one w przemyśle tkackim i włókienniczym. Głównym elementem tego napędu jest specjalne koło, na którym rozparty jest pas.

Jaka funkcje spełnia koło pasowe?

koła pasoweObecnie wyróżniamy kilka rodzajów napędów które są używane w różnego rodzaju maszynach rolniczych czy też przemysłowych. Do tych najpopularniejszych, obok napędu hydraulicznego, bez wątpienia należy zaliczyć napęd pasowy. Jego głównymi zaletami jest duża wydajność, prostata, oraz jednocześnie oszczędność energii. Napęd pasowy składa się z kilku niezmiernie istotnych elementów. Warto tu podkreślić znaczenie pasa napędowego którego główną funkcją jest rozprowadzanie wytworzonej energii mechanicznej w obrębie całej maszyny. Drugim ważnym elementem są koła pasowe, które wprowadzają wymieniony wcześniej pas w ruch. Takie koła mogą mocno się między sobą różnić, w  zależności od tego w jakiej maszynie są zamontowane. Mogą by to koła o budowie jednorodnej, lub też takie gdzie piasta jest oddzielnym elementem koła połączonym z drugim ważnym jego elementem. Koła pasowe bardzo często wyposaża się w specjalne rowki, dzięki którym mniejsze jest ryzyko, że pas ześlizgnie się z koła w czasie pracy. Dla jak największej żywotności tego napędu ważna jest jakość wykonania koła. Powinno być ono pozbawione wszelkich defektów, które mogłyby spowodować rozdarcie pasa napędowego i tym samym unieruchomienie maszyny.

Układy pasowe są montowane w maszynach produkcyjnych od wieków. Ich główne zalety to przede wszystkim prostota, dzięki czemu ich naprawa nie nastręcza większych trudności. W żywotności tego napędu duże znaczenie ma jakość wykonania koła wprowadzającego w ruch pas napędowy.